Czerwcowe rocznice

Dziś przypominamy Czytelnikom kilkanaście wydarzeń, jakie miały miejsce w miesiącu czerwcu, a które dotyczyły Pułtuska i okolic.

– Dnia 1 czerwca 1977 roku uroczyście erygowano w Pułtusku parafię św. Krzyża. Dekret erekcyjny podpisał ks. Biskup Bogdan Sikorski. Za patrona parafianie obrali św. Stanisława Kostkę. Do parafii należą następujące miejscowości: Białowieża, Chmielewo, Kleszewo, Lipa, Olszak, Przemiarowo i Zakręt. Z miasta do tej parafii należy część mieszkańców z ul. Kościuszki oraz ulice Przemiarowska i Świętokrzyska, i uliczki wokół cmentarza. Pierwszym administratorem parafii był ks. Stanisław Nowak.
– W dniach od 2 do 10 czerwca 1979 roku miała miejsce pierwsza wizyta Papieża Jana Pawła II w Polsce. Papież odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Nowy Targ. Wielu pułtuszczan wzięło udział w ceremonii powitania Papieża w Warszawie.
– Dnia 6 czerwca 1998 roku w Pułtusku uroczyście nadano tytuł Honorowego Obywatela Pułtuska prof. dr. hab. Aleksandrowi Gieysztorowi. Wspomniany profesor z Pułtuskiem związany był od 1960 roku, kiedy to kierował naukowymi opracowaniami, przygotowywanymi na jubileusz 1000-lecia Pułtuska.
– Dnia 10 czerwca 1966 roku, GUS podał, że w latach 1960-1965, a więc w latach naszego 1000-letniego jubileuszu, średnie spożycie alkoholu na 1 mieszkańca wyniosło 3,9 litra alkoholu.
– Dnia 11 czerwca 1989 roku w miejscowej bazylice odsłonięto uroczyście tablicę ku czci żołnierzy AK. Uroczystość zorganizowano staraniem inż. Leonarda Grzelaka i mgr. Leona Blicharza.
– Dnia 13 czerwca 1915 roku pułtuski księgarz Jan Gliński, za zgodą Warszawskiego Urzędu Gubernialnego, otwiera w Pułtusku pierwsze kino. Salę teatralną dla potrzeb kina adoptowano według projektu miejscowego architekta inż. Sandeckiego.
– Dnia 13 czerwca 1971 roku w ramach Dni Pułtuska, w miejscowym teatrze, znajdującym się przy ul. Baltazara, zorganizowano pierwszy w województwie przegląd Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych. Na 20 występujących orkiestr, pierwsze miejsce zdobyła Orkiestra OSP Pilawa. Bardzo dobrą III nagrodę uzyskała orkiestra pułtuskiej straży. Przed głównym koncertem wszystkie orkiestry przedefilowały przez miasto.
– Dnia 15 czerwca 1985 roku, na wniosek młodzieży, Zespołowi Szkół Zawodowych w Pułtusku nadano imię patrona, którym został Jan Ruszkowski, długoletni wychowawca młodzieży w tej szkole. Jednocześnie w tym dniu wręczono szkole sztandar, ufundowany staraniem Komitetu Rodzicielskiego.
– Dnia 16 czerwca 1969 roku, w Warszawie na Żeraniu, wyprodukowano 100-tysięczny samochód o nazwie Syrena.
– Dnia 16 czerwca 1983 roku miała miejsce druga wizyta Papieża Jana Pawła II w Polsce. Wizyta trwała do 23 czerwca. Papież odwiedził Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, Poznań, Katowice, Wrocław i Górę św. Anny. Także w tej wizycie obserwowaliśmy liczny udział mieszkańców Pułtuska.
– Dnia 20 czerwca 1894 roku w Poznaniu urodził się Alojzy Nowak syn Wawrzyńca, absolwent Gimnazjum z Krotoszyna, które ukończył w 1914 roku. Tego samego roku powołano go do armii cesarza Wilhelma II. Po zakończeniu działań I wojny światowej w roku 1918 wraca do Poznania i włącza się do pracy konspiracyjnej POW. W roku 1936 skierowany do Pułtuska, na stanowisko dowódcy 13 pułku piechoty. Dnia 22 września 1939 roku, w czasie walk pułku pod Modlinem, gnie śmiercią bohatera, stając na czele swych oddziałów.
– Dnia 21 czerwca 1965 roku absolwenci gimnazjum im. Piotra Skargi, zebrani na koleżeńskim zjeździe, odsłonili przed budynkiem Banku Spółdzielczego przy ul. Kościuszki głaz z okolicznościowym napisem. Na miejscu dzisiejszego banku stał przed stu laty budynek prywatny, wykorzystywany przez sekcję teatralną, gdzie wystawiano różne przedstawienia teatralne.
– Dnia 24 czerwca 1773 roku, we wsi Łomazy na Podlasiu, urodził się Józef Hornowski, późniejszy generał. W roku 1810 ożenił się z Anną Chroniewską spod Pułtuska. W roku 1812 brał udział w walkach Napoleona przeciwko Rosji. Zmarł dnia 18 maja 1817 roku. W kościele św. Krzyża w Pułtusku, wewnątrz, na północnej ścianie, zamontowano jego epitafium.
– Dnia 25 czerwca 1985 roku, w Nasielsku, zmarł Skrzypek Stefan Jaworski, przedwojenny orkiestrant z orkiestry 13 pułku piechoty. Po wojnie wykształcił wielu utalentowanych muzyków, prowadząc w Nasielsku różne zespoły estradowe.

Z notatnika archiwisty”
Pułtuska Gazeta Powiatowa, nr 22, z 29 maja 2001 r.