Sierpniowe rocznice

Ciąg dalszy kalendarium autorstwa Mirona Owsiewskiego. Dziś przypominamy najważniejsze wydarzenia sierpniowe.

– 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17, w Warszawie wybuchło zbrojne powstanie. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez dwa miesiące stawiały opór doborowym oddziałom faszystowskich Niemiec. Po wyczerpaniu zapasów żywności i amunicji, oddziały powstańcze skapitulowały dnia 2 października. Akt kapitulacyjny podpisano w Ożarowie. W czasie powstania zginęło 18 000 powstańców oraz 200 000 mieszkańców Warszawy. 3 października generał Bór Komorowski wydaje rozkaz o zakończeniu walk.

– 2 sierpnia 1945 roku pułtuski nauczyciel Zdzisław Kaźmierkiewicz po powrocie z obozu w Mauthausen, zostaje mianowany kierownikiem szkoły powszechnej nr 3 w Pułtusku. Szkoła mieściła się w stojącym do dziś budynku przy ulicy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – dziś Aleja Wojska Polskiego. Zajęcia lekcyjne w tej szkole rozpoczęto 17 września 1945 r. Do szkoły uczęszczało 475 uczniów. W pierwszych dniach nauki odczuwano brak podręczników, zeszytów, a nawet krzeseł do siedzenia i ławek.

– 2 sierpnia 1949 roku taśmę produkcyjną fabryki samochodów w Starachowicach opuszczają pierwsze samochody ciężarowe „Star 20”. Przez wiele lat były to jedyne samochody ciężarowe, używane w naszym mieście.

– 6 sierpnia 1945 roku lotnictwo alianckie zrzuca bombę atomową na japońskie miasto Hiroszima.

– 6 sierpnia w Warszawie umiera papież Paweł VI.

– 9 sierpnia 1945 roku lotnictwo alianckie zrzuca drugą bombę atomową na japońskie miasto Nagasaki.

– 11 sierpnia 1999 roku miało miejsce ostatnie w XX wieku zaćmienie słońca, widziane w naszym kraju. W czasie zaćmienia, zasłonięte było 80 – 90 procent tarczy. W dniu tym wielu pułtuszczan obserwowało przez specjalne okulary noc w czasie dnia.

– 13 sierpnia 1976 roku rząd wprowadził na okres przejściowy kartki na cukier. Okres przejściowy trwał jednak kilka dobrych lat.

– 14 sierpnia 1929 roku w gmachu Państwowego Gimnazjum w Pułtusku otwarto wystawę jubileuszową, związaną z 10-leciem państwa polskiego. Organizatorem wystawy był profesor Czesław Karp – wykładowca PSN. Na wystawie, którą otworzył starosta powiatowy Jan Gadomski, pokazano szereg dokumentów z ubiegłych lat oraz różne eksponaty ludowe z terenu Puszczy Białej. Eksponaty te, po wystawie zgromadzono następnie w sali przy ulicy Kościuszki, początkując zbiory przyszłego muzeum miejskiego. Eksponaty te, uległy zniszczeniu w czasie działań II wojny światowej.

– 14 sierpnia 1945 roku japoński cesarz Hirochito ogłasza decyzję o kapitulacji Japonii. Jest to koniec działań II wojny światowej.

– 14 sierpnia 1991 roku miał miejsce światowy Kongres Młodzieży w Częstochowie. Uczestniczyło w nim około miliona osób. W kongresie wziął udział papież Jan Paweł II. W zjeździe uczestniczyła także bardzo liczna delegacja młodzieży z miasta Pułtuska.

– 17 sierpnia 1920 roku oddziały bolszewickie w popłochu wycofują się z naszego miasta. Był to wynik trwającej w dniach 13-15 sierpnia sławnej bitwy warszawskiej. Władze miasta natychmiast przystąpiły do usuwania skutków pobytu wojsk bolszewickich w mieście Pułtusku.

– 23 sierpnia 1980 roku był początkiem strajku generalnego na wybrzeżu. W wyniku rozmów trwających pomiędzy stroną rządową a strajkującymi, podpisano odpowiednie porozumienia. Miało to miejsce w Szczecinie, 30 sierpnia, a w Gdańsku 31 sierpnia.

– 15 sierpnia 1966 roku umiera w Londynie generał Tadeusz Bór Komorowski – dowódca powstania warszawskiego z 1944 roku.

– 28 sierpnia 1924 roku w Strachocinie Nowym koło Szelkowa urodził się Bolesław Brzeziński, późniejszy absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. W czasie obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego wystawiono w Pułtusku jego prace. Temat pracy to pułtuskie zabytki. Niekonwencjonalne ujęcia obiektów nadawały pracom bardzo charakterystyczny wygląd. Artysta zmarł w Warszawie 25 grudnia 1987 roku.

Z notatnika archiwisty”
Pułtuska Gazeta Powiatowa, nr 31, 31 lipca 2001 roku