Marcowe rocznice

W kolejnej odsłonie „Z notatnika archiwisty”, autorstwa Mirona Owsiewskiego, przypominamy różne wydarzenie, które miały miejsce w marcu:

– 1 marca 1960 roku nastąpiło uruchomieni Fabryki Papieru i Celulozy w Ostrołęce. Jak pisała wówczas prasa: „była to jedna z największych i najnowocześniejszych fabryk w Europie”. W zakładzie znalazło też zatrudnienie wielu pułtuszczan. Ale nadto zakład ten systematycznie zatruwał naszą piękną Narew.

– 3 i 4 marca 1905 roku młodzież pułtuskiego gimnazjum ogłasza strajk uczniowski. Strajkujący uczniowie poparli żądania ludności powiatu pułtuskiego w sprawie wprowadzenia języka polskiego jako języka obowiązującego w szkołach i urzędach. Władze carskie w tym zakresie poszły na dość poważne ustępstwa.

– 12 marca 1945 roku w Pułtuski miała miejsce uroczysta inauguracja pierwszego powojennego roku szkolnego. Ale młodzież do szkół przychodziła bez podręczników i zeszytów. W wielu przypadkach dzieci przynosiły ze sobą do szkoły stołki do siedzenia, z braku ławek w szkole. Jedna z pierwszych szkół podstawowych zorganizowana została w budynku po byłej szkole handlowej, znajdującej się przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego (dzisiejsza Aleja Wojska Polskiego).

– 16 marca 1970 roku zmarł Jerzy Szaniawski, pisarz i dramaturg z Zegrzynka. W okresie międzywojennym bardzo często jego sztuki wystawiano w pułtuskim teatrze. Mianowicie 1 i 2 września 1923 roku wystawiono sztukę „Papierowy kochanek”. Dnia 16 marca 1924 roku wystawiono sztukę „Ptak”, a 2 maja 1931 roku sztukę „Adwokat i róże”. Pisarz w okresie międzywojennym żywo interesował się Pułtuskie, gdyż jego miejsce zamieszkania – Zegrzynek – wchodziło w skład naszego powiatu.

– 17 marca 1922 roku w pułtuskim teatrze odbyła się akademia z okazji uchwalenia konstytucji marcowej. Po odczycie prof. Jana Wilka z Państwowego Seminarium Nauczycielskiego, zespół teatralny miejscowych artystów wystawił sztukę Józefa Brzezińskiego „Marcowy kawaler”. W antraktach przygrywała orkiestra 13 pułku piechoty.

– 29 marca 1991 roku na mocy bulli papieskiej „Totus Tuus Poloniae Populus” zorganizowano w naszym kraju 13 archidiecezji i 40 diecezji. Pułtusk zaliczono do diecezji płockiej.

„Z notatnika archiwisty”
Pułtuska Gazeta Powiatowa, 6 marca 2001 r.