Czas na wspomnienie wszystkich kwietniowych wydarzeń, jakie miały miejsce w Pułtusku.
– 1 kwietnia 1952 roku w kraju wprowadzono w restauracjach obowiązek wydawania dań mięsnych, wyłącznie na kartki żywnościowe. W związku z tym można sobie wyobrazić, jak przebiegała dyskusja w pułtuskich restauracjach, podczas zamawiania posiłków, czy też popularnych zakąsek.
– 3 kwietnia 1981 roku w pułtuskich kioskach ukazuje się pierwszy numer tygodnika „Solidarność”. Redaktorem naczelnym poczytnego wówczas tygodnika był znany polityk i publicysta Tadeusz Mazowiecki.
– 5 kwietnia 1976 roku o godzinie 19, wezbrane wody rzeki Narwi przerwały wał przeciwpowodziowy na Rybitwi, na północnym jego odcinku. Olbrzymia, 3-metrowa fala wody wdarła się na łąki Rybitwi, a następnie zatopiła miasto, które przez kilka lat leczyło straty powodziowe. Dziś tę powódź przypominają zamontowane na budynkach tabliczki.
– 6 kwietnia 1940 roku w Pułtusku, miejscowy oddział gestapo aresztował wszystkich oficerów Wojska Polskiego, którzy powrócili z kampanii wrześniowej. Poza oficerami aresztowano też pracowników starostwa, kierowników różnych instytucji oraz nauczycieli. Aresztowanych wywieziono do obozów koncentracyjnych, skąd do domów po wojnie powrócili tylko nieliczni.
– 8 kwietnia 1943 roku gestapo z Nowego Dworu przeprowadziło aresztowania wśród członków organizacji podziemnej, działającej na terenie Nasielska. Ogółem aresztowano 20 osób, w większości członków AK. Wśród zatrzymanych byli nauczyciele i urzędnicy. Zatrzymanych odwiedziono do obozów koncentracyjnych.
– 24 kwietnia 1952 roku wprowadzono w kraju obowiązkowe dostawy mleka. W powiecie pułtuskim przetwórstwem dostarczanego przez rolników mleka zajmowały się okręgowe spółdzielnie mleczarskie, znajdujące się w Łubienicy i Nasielsku. Oczywiście przetwórstwo prowadzone było według przedwojennej starej technologii.
– 25 kwietnia 1964 roku miał miejsce w Pułtusku pierwszy zorganizowany przez telewizję turniej miast. Zmagały się pomiędzy sobą powiatowe miasta: Ciechanów i Pułtusk. Podstawowe konkurencje przeprowadzone zostały na pięknie udekorowanym rynku. W początkowym okresie turnieju miasta szły – jak to się mówi – „łeb w łeb”. Dopiero w końcówce konkurencje rolnicze przechyliły szalę zwycięstwa na rzecz Pułtuska. Zaprezentowane przez pułtuskich rolników bydło i zwierzęta rozpłodowe wzbudziły zachwyt członków komisji i miejscowego społeczeństwa, czym przekroczyły punktowo zwierzęta z Ciechanowa. Ogółem Pułtusk zdobył 19 punktów, zwyciężając Ciechanów, który zdobył tylko 14 punktów.
– 28 kwietnia 1983 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku przedszkola ulicy Kościuszki, w którym za okupacji mieścił się obóz pracy, tak zwany „Arbeiserziehungslager”. Duża grupę osób w tym obozie stanowiły osoby zatrzymane podczas przekraczania granicy pod Pniewem. Więźniów zatrudniano przy robotach drogowych, wywożąc co tydzień transport do obozów w Pomiechówku i Działdowie.
– 30 kwietnia 1947 roku wyprodukowano pierwszy po wojnie traktor „Ursus”. W naszym powiecie w pracy na roli dominowały tylko konie. Minęło jeszcze kilka lat, nim w Pułtusku pojawił się pierwszy traktor „Ursus”.
Miron Owsiewski
„Z notatnika archiwisty”
Pułtuska Gazeta Powiatowa nr 14, 3 kwietnia 2001 r.