Migawki z Pułtuska z 1949 roku

Nieznany z imienia i nazwiska fotograf Wojskowej Agencji Fotograficznej odwiedził w 1949 roku Pułtusk. Spacerował po mieście i wykonał kilkanaście zdjęć. Przedstawiają one miasto powoli podnoszące się z ruin. Widzimy na nich wieżę ratuszową, zamek i basztę.

W czasie II wojny światowej Pułtusk został zniszczony w ok. 85%. Już w pierwszych dniach wojny, w dniach 6-7 września 1939 roku, stoczona została bitwa, nazwana bitwą pod Pułtuskiem, stoczona pod dowództwem majora Jana Kazimierza Mazura z oddziałami niemieckiej 3 Armii. Pierwszy atak pod Pułtuskiem Niemcy podjęli 6 września – został on jednak odparty. 7 września pozwolił Niemcom uchwycić niewielki przyczółek na Narwi. Wkrótce jednak żołnierze Polscy wyparli Niemców za rzekę. Wieczorem wojska polskie na rozkaz wyższego dowództwa wycofały się, opuszczając Pułtusk bez walki. Najwięcej zniszczeń powstało na przełomie 1944 i 1945 r., podczas ciężkich walk Armii Czerwonej z Niemcami o uchwycenie przyczółków na Narwi. Lata powojenne to czas odbudowy miasta. Powstało w tym okresie kilka nowych osiedli i instytucji kulturalnych.

Historia Polski zdeterminowana jest licznymi konfliktami i wojnami, toczącymi się w naszych granicach od zarania. To historia budowy, rozkwitu, rozwoju, tworzenia, przepleciona destrukcją, stratami, walkami i odbudową po tych stratach. W czasie II wojny światowej Pułtusk dzielił los miast tych najbardziej skrzywdzonych, bo zniszczonych w ok. 85 procentach. Jak dziś wyglądałoby miasto, gdyby nie dane mu było zaznać strasznych wojen, już się nie dowiemy. Możemy natomiast przekazywać pamięć o tych co za Pułtusk ginęli, jak i tych, którzy go odbudowywali.

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zespół

Wojskowa Agencja Fotograficzna